Naše poradna

 

 
Váš dotaz*:

* položku je nutno vyplnit

 

 

Jak poznám, že mám zvětšenou prostatu?

Zvětšená prostata nebolí, takže ji nepoznáte, dokud vám nedělá potíže. Léčí se pouze zvětšená prostata činící problémy, nejčastěji nejrůznější problémy s močením. Tyto problémy nejsou specifické pro zvětšenou prostatu, mohou se vyskytnout při téměř jakémkoliv jiném onemocnění prostaty a močových cest. Ale pokud je vám přes padesát, je zvětšená prostata jednou z nejčastějších příčin takových potíží. Může jít o noční močení, slabý proud moči, časté nutkání na močení, nutnost urgentního močení – někdy až únik moči, nutnost tlačit a čekat na spuštění moči, pocit nevyprázdněného měchýře a nutnost vyprázdnění se nadvakrát, ukapávání po vymočení, pomalé domočování. Někdo má jen jeden z těchto příznaků, jiný má dva anebo také všechny. Celkem časté je, že se potíže projevují hlavně (nebo jenom) v noci. Jde o noční močení buď normální, nebo spojené s dalšími příznaky, případně obtížné vyprazdňování ráno. Přes den je pak močení zcela normální. Někdy se zvětšení prostaty projeví rovnou zástavou močení – pak je samozřejmě nutné vyhledat akutní pomoc. Někdy se projeví krvácením do moči, jindy opakovanými potížemi s močovou infekcí. Je třeba si uvědomit, že typický je pro toto onemocnění jeho vleklý průběh. Potíže se postupně rozvíjejí a trvají – nebo se zhoršují – měsíce a léta.

Koho postihuje karcinom prostaty?

Karcinom prostaty je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů. Postihuje muže již od 50. roku věku a díky pokrokům medicíny má vysoké procento mužů šanci na trvalé vyléčení.

Jak poznám, že mám rakovinu prostaty?

Bohužel - nádor v počátečním stadiu, které trvá mnohdy mnoho let, žádné potíže nedělá. Když potíže začne dělat, jedná se o úplně stejné potíže jako při zvětšené prostatě, jak bylo popsáno výše. V tu chvíli se však již obyčejně nejedná o počáteční stadium. Vyloženě pokročilé onemocnění s metastázami se může projevit bolestmi kostí, zlomeninami při již nepatrném úrazu, celkovou únavou, hubnutím, dechovými obtížemi. Lékař může toto onemocnění rozpoznat při vyšetření prostaty konečníkem – to ale jen u pokročilejšího onemocnění. Nepokročilá rakovina prostaty se pozná pouze tak, že se z krevního vzorku udělá test na PSA (prostatický specifický antigen), a pokud je jeho hodnota vyšší, než je normální (nejčastěji se za tuto hodnotu považuje 4 mg/l), odeberou se z prostaty vzorky na mikroskopické vyšetření. To prokáže nebo neprokáže rakovinu.

Existuje nějaká prevence zvětšené prostaty a rakoviny prostaty?

Neexistuje. Souvislost s dietou, kouřením a podobně není zcela prokázána. Jedinou možností tedy je preventivní prohlídka.

Má protonová léčba známá negativa?

Díky přesnému cílení a maximalizaci dávky umožňuje protonová terapie maximalizovat léčebný efekt.
Přelomová studie potvrdila excelentní výsledky léčby karcinomu prostaty protonovou terapií, prezentovaná na konferenci ve Washingtonu v dubnu 2014. Výsledkem bylo, že 97% zúčastněných pacientů lze 10 let po ukončení léčby označit za vyléčené – nemají příznaky nemoci a těší se výborné kondici bez žádných omezení. Protonovou léčbou si zachovali stejnou kvalitu života jako před nemocí. Během protonové terapie si nemocní nestěžovali na žádné významnější problémy. Téměř nikdo nemusel omezit své životní a pracovní aktivity v průběhu terapie. Z dosavadních zkušeností vyplývá, že jakékoliv problémy související s terapií odeznívají do 14 dnů od jejího ukončení. Velkou výhodou při takto závažném onemocnění je, že protonové terapie je ambulantní a pacient nemusí být v pracovní neschopnosti.
 

BÁSNÍCI ČEKAJÍ NA ZÁZRAK V KINECH OD 14. 4. 2016.

VY NA ZÁZRAK NEČEKEJTE A OBJEDNEJTE SE NA PREVENTIVNÍ
PROHLÍDKU V PTC, NEJLÉPE IHNED!

MY NA ZÁZRAK NEČEKÁME, MY LÉČIME PROTONEM!

PROTONOVÉ CENTRUM JE PARTNEREM NOVÉHO POKRAČOVÁNÍ
"BÁSNÍKŮ" - JAK BÁSNICI ČEKAJÍ NA ZÁZRAK.   

Podívejte se na video, jak se u nás nové pokračování Básníků natáčelo: