O karcinomu

Rakovina (karcinom) prostaty postihuje muže převážně po padesátém roce života a je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Onemocnění zpočátku probíhá bez jakýchkoli příznaků. Počáteční stav karcinomu prostaty je však většinou právě jediným, který může být úplně vyléčen. Pokročilý karcinom prostaty lze také léčit, šance na úplné vyléčení je však podstatně nižší, než u karcinomu v počátečním stavu.

 

 

Většina karcinomů prostaty se dnes diagnostikuje v časném stádiu. K diagnóze většinou vede zjištění vyšší hodnoty nádorového markeru, PSA (prostatický specifický antigen), nebo vyšetření pro příznaky benigní hyperplazie prostaty. Vyšetření PSA  pacient podstoupí v rámci preventivního vyšetření u v urologické ambulanci PTC. Jindy navštíví urologa muž s příznaky benigní hyperplazie prostaty a urolog při podrobném vyšetření zjistí kromě hyperplazie i ložisko karcinomu prostaty.
 

 

1 - prostata
2 - chámovod
3 - semenný váček
4 - močová trubice

Léčba karcinomu prostaty, stejně jako léčba jiných nádorů, závisí na rozsahu onemocnění. Nachází-li se nádor jen v prostatě, tzv. lokalizovaný karcinom, lze onemocnění zcela vyléčit protonovou radioterapií. Tak tomu je i u starších nemocných. Nebudete-li se pravidelně testovat a o svou prostatu starat, může Vám hrozit, že některé nádorové buňky se z prostaty dostanou do jiných orgánů, nejčastěji do mízních uzlin nebo do kostí, a budete muset podstoupit hormonální léčbu.

Karcinom prostaty je nejčastější příčinou smrti na nádory u mužů. Určitě byl u všech těchto mužů jejich karcinom zpočátku malý, omezený jen na prostatu a byl vyléčitelný. Řada vyléčených pacientů vděčí za včasné rozpoznání choroby a úspěšnou léčbu preventivnímu vyšetření, které podstoupili.

 


 

BÁSNÍCI ČEKAJÍ NA ZÁZRAK V KINECH OD 14. 4. 2016.

VY NA ZÁZRAK NEČEKEJTE A OBJEDNEJTE SE NA PREVENTIVNÍ
PROHLÍDKU V PTC, NEJLÉPE IHNED!

MY NA ZÁZRAK NEČEKÁME, MY LÉČIME PROTONEM!

PROTONOVÉ CENTRUM JE PARTNEREM NOVÉHO POKRAČOVÁNÍ
"BÁSNÍKŮ" - JAK BÁSNICI ČEKAJÍ NA ZÁZRAK.   

Podívejte se na video, jak se u nás nové pokračování Básníků natáčelo: