Příběhy pacientů

 Děkuji za lidský přístup a pochopení – dopis pacienta J.U. (srpen 2014)

V době, kdy jsem podstoupil operaci karcinomu prostaty, bohužel VZP neměla ještě smlouvu s protonovým centrem. Péče po operaci byla ze strany mého urologa nulová, proto jsem se obrátil s výsledky histologie na PC. Obratem jsem byl pozván na konzultaci a posléze na vyšetření na CT a MR. Přístupem a vysvětlením mého stavu panem Dr. Sepešim a Dr. Kubešem, jsem se uklidnil. Bylo mi vše vysvětleno a jsem začleněn do pravidelného sledování. Děkuji za lidský přístup a pochopení a přeji hodně uzdravených pacientů.
 

Pusťte si video klikem na obrázek

 Dopis MUDr. Antona Mólcika CSc. (74),
klienta VšZP, léčeného v protonovém centru s karcinomem prostaty

Svůj zdravotní stav jsem rozhodně nikdy nepodceňoval. V rámci prevence jsem od svých padesáti let pravidelně absolvoval komplexní preventivní vyšetření. V roce 2003 mi byl po dovolené v Chorvatsku zjištěn kožní melanom na zádech a radikálně chirurgicky odstraněn bez další léčby a případných následků.


V roce 1982 jsem překonal slabší infarkt, hodnocený jako „manager disease“ neboli nemoc z přepracování a stresu a v roce 2009 pak klasický infarkt, do hodiny revaskularizovaný. Dnes mám někdy poruchy srdečního rytmu – zejména při bolestivých lékařských zákrocích, bolestech žaludku, při překyselení a podobně.

Když mi 2. října 2013 v rámci preventivního vyšetření stouplo PSA na 3,18 (jako laboratorní norma je udávána hodnota 3,10), zbystřil jsem a konzultoval svůj stav s urologem. Když mi při další návštěvě 5. 3. 2014 naměřil hodnotu 3,52, doporučil mi současně detailní histologické vyšetření v analgosedaci. Tu jsem si vyžádal, neboť daný výkon mi bez toho připomíná středověk. Histologický nález byl pozitivní: adenokarcinom stupně 6 (3+3) 5% CK 34 ve 3 vzorcích. Kontrolní MR ukázalo: karcinom prostaty o velikosti 49x41x49 mm dobře ohraničený bez známek extrakapsulární invaze, lymfatické uzliny a močový měchýř ostře ohraničené. Ošetřující urolog mi aplikoval hormonální léčbu (Leuprolin). Z toho jsem ale měl návaly krve do hlavy a začal se mi dokonce usazovat tuk na břichu.

Z navrhovaných variant léčby jsem operaci zavrhl z důvodu nežádoucích následků a zhoršení kvality života po léčbě. Rozhodl jsem se pro léčbu ozařováním. Na Slovensku je k dispozici brachyterapie, která však přináší značné vedlejší účinky – a ty jsem po svých infarktech nechtěl vůbec riskovat. Po poradě s příslušnými odborníky jsem požádal svou pojišťovnu VšZP v Banské Bystrici o schválení protonové léčby v Praze. Žádost odborně podpořil primář doktor Baláž Ph.D., hlavní odborník slovenského Ministerstva zdravotnictví na urologii, po konzultaci s Ústavem kardiovaskulárních nemocí v Banské Bystrici a krajským onkologem primářem doktorem Malecem. Indikaci na protonovou léčbu schválili v zájmu zvýšení bezpečnosti ozařování.

Chtěl by touto cestou také poděkovat VšZP v Banské Bystrici i centrále v Bratislavě za kladné vyřízení mé žádosti a rychlé vyjádření. Opět se potvrdilo, jak je důležité, aby pojišťovny sledovaly hlavně prospěch svých klientů, nikoli zisk pro nejrůznější akcionáře pojišťovny z plateb pojištěnců.
Po aplikaci zlatých zrn jsem v protonovém centru nastoupil léčbu vysokými dávkami v krátkém režimu – a sice pět frakcí (po 7,25 Gy) každý druhý den. Po čtvrtém ozáření se mi objevilo častější močení a lehké svědění. Tyto příznaky však do čtrnácti dní po ozařování zcela zmizely. Sám tedy mohu potvrdit, že hlavní charakteristikou této metody je šetrnost.

Protonové centrum je špičkové medicínské zařízení s vynikající organizací práce, přesnou a efektivní péčí o pacienty a především kvalitní léčbou, zajištěnou a monitorovanou nejmodernějšími softwary. To jako bývalý manažer umím dobře posoudit. Přestože jsem ze Slovenska, cítil jsem se v tomto zařízení 21. století jako doma.

Z mé zkušenosti bych rád ostatním pacientům doporučil:

1) Při urologickém vyšetření se vyhnout bolestivé biopsii a trvat na analgosedaci.
2) Po sedmdesátce si preventivně nechat každý půl rok změřit PSA.
3) Odborníkům doporučuji věnovat pozornost možnostem využití této léčebné metody v indikovaných případech.

Všem lékařům v Banské Bystrici, odborníkům protonového centra, pojišťovně VšZP v Banské Bystrici i Bratislavě ještě jednou srdečně děkuji.

Váš MUDr. Anton Mólcik CSc.,
 

Nemůžu stále uvěřit tomu, že za pár dní je po léčbě a člověk se cítí skvěle

„Ten pocit se nedá vyjádřit slovy“, říká dnes, 3 měsíce po ukončení léčby karcinomu prostaty Jaroslav. Dnes v důchodu, původně voják z povolání, se necítil úplně dobře. V brněnské nemocnici na Žlutém kopci mu diagnostikovali rané stadium karcinomu prostaty, a rovnou ho chtěli poslat na operační sál.

„Kamarádi mě od operace odrazovali. Prý by tam něco zůstalo a já bych stejně pak musel na ozařování. A ještě bych měl komplikace.“ O protonech ale nikdo moc nevěděl. „Tak jsem se rozhodl sám a poslal dokumentaci do PTC. Mezitím mě ale doktoři stejně přesvědčili k zahájení hormonální léčby. Pak jsem se ale dozvěděl, že ji v Brně předepisují každému… Sám jsem se snažil vždy vzdělávat a informovat, nechápu tedy takový přístup“, dodává.

„Z PTC mi přišla odpověď téměř okamžitě, a k tomu od slečny, která je ze stejné části Brna. Za pár dní jsem nastoupil 14 ti denní léčbu v 5ti frakcích. Počítal jsem s tím, že si to zaplatím sám. O to víc jsem byl překvapen, že jen Vojenská pojišťovna, u které jako správný voják jsem, léčbu hradí.“

Skutečně zásadní jsou ale výsledky vyšetření, které dopadly výborně. Jaroslav se podle svých slov cítí, jakoby nikam nechodil a nikdy mu nic nebylo.

Prevence se vyplatila

Vincent (73) na své zdraví vždy dbal. Už před deseti roky začal s pravidelnými návštěvami urologa a hlídal si hladinu PSA. Už kvůli bratrovi, který poprvé navštívil lékaře, až když měl vážné problémy s močením. V roce 2009 byl na první biopsii, ale žádné problémy s prostatou mu tehdy nezjistili. Ostatně s lékařem ho pojil víc než vztah lékař – pacient. Znali se i z fotbalu, který Vincent pravidelně hraje.

Ale v listopadu loňského roku nastal zvrat. PSA vyskočilo na alarmující hodnotu 13,62. „Navštívil jsem onkologii v Bratislavě a tam mi sdělili, jaké mám možnosti léčby, abych se rozhodl,“ říká dnes Vincent. „Dva týdny předtím jsem shodou okolností na STV 1 viděl pořad, kde kritizovali odpovědné úředníky, že i když v Praze začali později než na Slovensku, tak jejich protonové centrum už léčí a slovenské v Ružomberoku ne,“ pokračuje Vincent.

Pak šlo všechno rychle. Zaslal dokumentaci do českého protonového centra, po kladném vyjádření k možnostem léčby poslal předepsaný formulář o léčbě v rámci Evropské unie na slovenskou Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a po šesti dnech dostal souhlas se zahájením protonové terapie.
 
„V pražském centru jsem byl nadšený z přístupu celého personálu, a protože jsem bydlel u kamaráda, byl jsem na tom ještě lépe, než kdybych bydlel v hotelu,“ řekl při ukončení léčby karcinomu prostaty Vincent. Už se zase těšil na fotbal s kamarády. 


Vybral jsem si třetí možnost a bylo to nejdůležitější rozhodnutí mého života

Rozhovor s Petrem (69), Čechem z Velké Británie o léčbě karcinomu prostaty

Kdy a jak jste se dozvěděl o své diagnóze?
Když mi bylo 65, zašel jsem si na vyšetření ke svému urologovi. Ten zjistil, že mám zvětšenou prostatu - je pravda, že jsem měl občas pocit nutkavého močení. Velmi rychle mne pak poslali na odběr krve, biopsii a následně i magnetickou rezonanci. Měl jsem hodnotu Gleeson 3+3 a lékař konstatoval, že stačí každé tři měsíce stav kontrolovat. Po třech letech jsem opakoval detailní vyšetření, které ukázalo, že se hodnota dost zvýšila a doktoři mi po konzultaci doporučili léčbu.

Jaké vám nabídli možnosti?
Mluvili o operaci nebo konvenčním ozařování v kombinaci s hormony. Já už v té době věděl, že existují nejrůznější alternativy jako HIFU, brachyterapie nebo protonová léčba. Lékaři mi jasně řekli, že v mém případě je jedinou možností operace nebo ozařování. Pro mne je ohromně důležitá jak kvalita života, tak kvalita samotné léčby. Věřím, že mám základní lidské právo na to, abych v průběhu léčby a po ni netrpěl a že navržené formy zahrnovaly pro ne neakceptovatelné riziko komplikaci. Věděl jsem, že bych nechtěl byt impotentní či inkontinentní. Kromě toho hormonální léčba potlačuje mužství a já jsem celkem spokojen s tím, že jsem chlap. Úroveň medicíny, která dělá z normálních mužů trosky je pro mne neakceptovatelná. Já nechtěl žít jako troska.

Jak jste se tedy dozvěděl o možnosti protonové léčby a co vás přesvědčilo přijet do Prahy?
Dočetl jsem se o tom na internetu a zjistil, že centra jsou v Americe, Švýcarsku, Německu atd. O pražském centru jsem tehdy nevěděl. Když jsem byl ale jednou na návštěvě v Čechách, zaslechl jsem něco v rádiu. Neváhal jsem napsat a objednal se na konzultaci. První dojem byl báječný. Centrum je moderní, architektonicky ideálně řešené. Setkal jsem se s doktorkou Ondrovou, která byla příjemná a velmi profesionálně zodpověděla všechny mé otázky. Když jsem se vrátil do Anglie, konzultoval jsem svého urologa a měl mnoho dalších dotazů do Prahy. Všechny byly vstřícně zodpovězeny. Své rodině a přátelům jsem řekl, že jsem objevil v Praze způsob léčby, který odpovídá technologii 21. století, a to v prostředí a podmínkách, které budou oceňované i ve století nadcházejícím. V Londýně jsem se sešel s profesorem Herbstem, který na mne ohromně zapůsobil. Shodou okolností jsem byl v Praze na třídním srazu. Jeden z mých spolužáků si tam přinesl kufřík. Říkal, že ho potřebuje, protože je po operaci prostaty. Bylo mi ho najednou líto a taky jsem si uvědomil, že takhle se léčit nechci.

Pociťoval jste nějaké komplikace, které by vás během léčby omezovaly?
Ani ne. Byl jsem překvapen, když mi ošetřující doktor pan Kubeš řekl, že se během léčby mé návyky nezmění. Chodil jsem si zahrát golf, tenis, byl jsem cvičit i plavat. Užíval jsem si kultury v hlavním městě a navštívil několik výstav, kino, zašel do restaurace. Jen jsem musel v noci častěji na toaletu. Ošetřující lékař mi také vysvětlil, že spadám do 15% nejcitlivějších pacientů, a že v případě klasického ozařování by tyto potíže byly ještě horší.

Nyní končíte léčbu, na výsledky si ještě počkáme. Jak myslíte, že vše dopadne?
V co jsem doufal, že se splní, a o čem jsem možná trochu pochyboval, se možná opravdu splní. Pokud bude léčba úspěšná, bude to naplnění mého snu. Jsem moc rád, že jsem si vybral právě tuto léčbu, i když jsem šel trochu proti proudu. Bylo to asi nejdůležitější rozhodnutí mého života. Stále nechápu, že když máte tři možnosti, že vám lékaři řeknou o té první a druhé, a tu třetí zamlčí. Jsem investiční bankéř a nedovedu si představit, že kdyby po mne někdo chtěl vyjmenovat tři naftové společnosti, zmínil bych jen Royal Dutch Shell a Total a zamlčel Exxon. Byl jsem překvapen, že specialisti nejsou seznámeni s moderní zdravotnickou technologií. Mám pocit, že se nezabývají tím, jaký má léčba vliv na kvalitu dalšího života. Máme přece lidské právo na kvalitní a etickou léčbu. Lékaři vám řeknou „vyberte si“ a nechají rozhodnutí stejně na vás. A já si vybral tu třetí možnost. Jsem přesvědčen, že co se podařilo mně, by se mělo podařit i ostatním. Všem mužům se stejnou diagnózou bych chtěl vzkázat - prosím, informujte se o možnostech té nejlepší léčby a rozhodněte se sami za sebe. Od konce října tohoto roku mají občané EU nárok na úhradu léčby za hranicemi. Pojišťovny se sice této vyhlášce budou bránit, a proto si myslím, že je proti byrokracii třeba bojovat. Naše základní pravá zahrnují právo na humánní léčbu bez degradace kvality života. A Evropská Komise musí v tomto případě stát na naší straně.

Více o Petrově léčbě v deníku London Evening Standard zde.

Za léčbou domů do Čech - první britský pacient s karcinomem prostaty po protonové léčbě v Praze


John (69) se o své diagnóze dozvěděl díky čistě preventivnímu vyšetření krve, na které ho poslal obvodní lékař v Anglii. „Přestože jsem měl PSA zvýšené na 7,2, následné vyšetření pomocí biopsie nic nepotvrdilo. Můj urolog proto doporučil důkladnější biopsii, která ukázala na rozsáhlé postižení prostaty. Doporučení znělo – jeden až dva měsíce konvenční radioterapie. Stál jsem před zásadním životním rozhodnutím a dal si nějaký čas na rozmyšlenou.”

John, rodák z Čech, byl zrovna na dovolené v Praze, kam se pravidelně vrací. Náhoda mu přihrála článek v Blesku, kde se dočetl o nejnovější metodě léčby rakoviny. „Byl to článek o novém zdravotním zařízení přímo v Praze a vyjmenovával výhody protonové léčby pro pacienty s karcinomem prostaty počínaje lepší šancí na vyléčení, snížením rizika impotence či inkontinence. Tedy všech následků, kterým bych se po fotonové terapii asi nevyhnul. O to zvláštnější pro mě bylo, že mi můj urolog vysvětlil několik možných způsobů léčby, ale neřekl mi nic o protonech. Takže bylo obrovské štěstí, že si mě léčba našla sama,“ říká dnes nadšeně John.

Dal si tu práci a informace dohledal sám. Brzy přestal pochybovat o tom, že protony budou jasně lepší volbou, a to díky jejich přesnosti a ochraně tkání v okolí nádoru před negativním účinkem záření.
John neváhal a kontaktoval přímo pražské protonové centrum, sešel se s doktorkou Ondrovou na první konzultaci a zahájil téměř okamžitě pětidenní léčbu. Jak sám dodává, vše probíhalo bez komplikací, každá z návštěv nezabrala více než 30 minut. „Během ozařování jsem necítil vůbec nic, až jsem si říkal, zda se mnou vůbec něco dělají… Samozřejmě jsem se musel různě obracet do přesně stanovené polohy, ale to nebyl žádný problém“, dodává John.

John byl rád, že nakonec podstupuje léčbu ve své rodné zemi. Věděl také proč. Zatímco v Británii se protonová centra teprve staví, Praha má nejmodernější zařízení na světě. „Centrum je prostě úžasné – prostě hitech a trochu science fiction. Modernější zařízení byste nenašli ani mezi britskými soukromými klinikami. Lékařů jsem se mohl zeptat na cokoli a vždy se mi dostalo profesionální odpovědi a perfektně o mě pečoval i zdravotnický personál." John byl spokojen s dobrou dostupností z centra města, ze kterého na jednotlivá ozařování přijížděl autem.

Nyní, tři měsíce po ukončení léčby, se John vrátil do centra na pravidelnou konzultaci se skvělou zprávou – jeho PSA významně kleslo až na 2,9! „Samozřejmě ještě není všemu úplný konec, ale jsem si jistý, že protonová léčba byla tou správnou volbou," dodává. Co se týče prostředí, říká: „Praha nabývá v celém světě rostoucího významu. Je tomu tak nejen pro fascinující historii a kulturu, ale také díky současnému rozvoji celé metropole a ostudou již není ani úroveň českého zdravotnictví. Pacientům bych chtěl vzkázat, že protony fungují. Tomu opravdu můžete věřit.“

V protonovém centru se dnes léči pacienti s karcinomem prostaty z Čech, Slovenska, Německa, Norska, Velké Británie či Ruské federace a mnoho dalších zemí již projevilo zájem o spolupráci.

BÁSNÍCI ČEKAJÍ NA ZÁZRAK V KINECH OD 14. 4. 2016.

VY NA ZÁZRAK NEČEKEJTE A OBJEDNEJTE SE NA PREVENTIVNÍ
PROHLÍDKU V PTC, NEJLÉPE IHNED!

MY NA ZÁZRAK NEČEKÁME, MY LÉČIME PROTONEM!

PROTONOVÉ CENTRUM JE PARTNEREM NOVÉHO POKRAČOVÁNÍ
"BÁSNÍKŮ" - JAK BÁSNICI ČEKAJÍ NA ZÁZRAK.   

Podívejte se na video, jak se u nás nové pokračování Básníků natáčelo: